Quantcast
Channel: Realizacije – Idis Turato
Viewing all articles
Browse latest Browse all 39

Bazen Vukovar, Dron i Data

$
0
0

Zatvoreno plivalište i otvoreni bazeni Vukovar smješteni su na katastarskoj čestici br. 107/3 katastarske općine K.O. Vukovar. Vlasnik kompleksa bazena je “Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara”, J.J. Strossmayera 14a, 32000 Vukovar. Građevina bazena udaljena je od južne granice parcele 4,0 m, od sjeverne granice 7,3 m, od zapadne 17,3 m, te od istočne 7,8 m. Kolni pristup predviđen je iz Sportske ulice, a pješački pristup sa Trga Dražena Petrovića, gdje je i smješteno parkiralište.

Tlocrtna površina zatvorenog dijela bazena je 4317 m2. Maksimalna visina krova građevine je 10,95m, a katnost Po+P+1. Dimnjak bazena i reflektori za osvjetljenje vanjskog plivališta su visine 23,41 m. Površina parcele novoga bazenskog kompleksa je 8.114 m2. Brutto površina bazenskog kompleksa iznosi 10.089 m2, od čega na površinu podruma sa svim pratećim i servisnim sadržajima otpada 4.174 m2, na prizemlje 3.954 m2, i na površinu kata 1.960 m2.

Namjena građevina je sportsko-rekreativna, s pratećim klupskim, trgovačkim i ugostiteljskim sadržajima. Građevina sadrži jednu unutarnju bazensku školjku, dimenzije 50,00 x 22,00 m sa pomičnim dnom i tribinom za gledatelje, te dvije manje na otvorenom; bazen za obuku neplivača, bazen za rekreaciju i sunčalište. Vanjski bazeni opremljeni su vodenim toboganom, slapovima, gejzirima te sunčalištem na kojem se nalazi sezonski caffe bar.

C_GIF_1000px

Bazenska dvorana zauzima središnji prostor građevine te je povezana sa svlačionicama, saunama, tehničkim prostorijama i sanitarijama na nivou podruma. Sa prostorima vanjskog plivališta čini jedinstvenu cjelinu namijenjenu plivačima, sportašima, kupačima i rekreativcima. Ulaz u svlačionice, osim iz foyera, predviđen je i s trga preko vanjske rampe, koja se spušta u podrum kompleksa.

Na prvom katu bazenskog kompleksa nalazi se fitness dvorana, pilates vježbaona opremljena za sportske i rekreativne programe, te uredi zaposlenika i administracije bazena, smješteni između ulaznog halla i zatvorenog bazena s pogledom na plivalište. U prostoru prizemlja, ispod kosine gledališta, nalaze se prodajni prostori koji imaju ulaze sa natkrivene šetnice i trijema bazenske građevine.

U prizemlju bazena, postavljeni uz ulazni prostor, nalaze se caffe bar, ambulanta, uredi plivačkog i vaterpolo kluba sa svlačionicama sportaša, te sve potrebne tehničke i prateće prostorije. Vanjski bazen, koji je u izravnoj komunikaciji s unutrašnjim, ima svoje odvojene svlačionice, te zaseban prilaz sa kontrolom ulaza što omogućuje odvojeni režim korištenja.

Nosiva konstrukcija bazenske dvorane izvedena je kao kombinacija armiranobetonske konstrukcije stupova, zidova i ploča, te čelične konstrukcije. Glavna nosiva čelična konstrukcija krovišta sastavljena je od sustava dvozglobnih lukova raspona 40m položenih na razmaku 6,4m. Potkonstrukcija krovišta izvedena je od valjanih I profila. Razmak profila je na udaljenosti od 2 m po dužini nosača. Vjetrovni vezovi za prijem uzdužnih i poprečnih opterećenja izvedeni su iz čelične cijevi, smješteni u krajnjim i dva središnja polja konstrukcije bazena.

Krov i pročelje bazenskog kompleksa izvedeno je u kontinuiranoj oblozi rebrastog aluminija, položenog na potkonstrukciji iz čeličnog trapeznog lima. Pročelja bazena ostakljena su lameliranim, dvostrukim termopan staklima postavljeni u aluminijskim profilima s prekinutim termičkim mostom. Nosiva čelična konstrukcija temeljena je na temeljima samcima koji su međusobno ukrućeni veznim gredama. Armiranobetonski zidovi temeljeni su na trakastim temeljima, a armiranobetonski stupovi na temeljima samcima međusobno ukrućenim veznim gredama.

Grijanje bazena koristi prirodni plin kao energent, dok je napajanje bazena električnom energijom osigurano novom trafostanicom u prizemlju bazenske dvorane. Građevina sadrži sustav elektroinstalacija kojeg čine transformatorska stanica za glavnu opskrbu, dizel elektro agregat za rezervnu opskrbu građevine električnom energijom, razdjelnu NN mrežu, instalaciju unutarnje rasvjete: opće, radne i protupanične. Rasvjeta bazena izvedena je u tri razine osvijetljenosti i to za trening, takmičenje i TV prijenos. Vršno elektroenergetsko opterećenje iznosi 860 KW. Predviđeno vršno opterećenje iz dizel elektro agregata iznosi cca 200 kVA.

Grijanje, hlađenje, ventilacija i odvlaživanje prostora bazena s pratećim sadržajima riješen je putem ventilacijskih konvektora i ventilacijskih klima sustava, napajanih ogrjevnim medijem (toplom-hladnom vodom) iz autonomne plinske kotlovnice, odnosno rashladne stanice locirane u podrumskoj etaži. Priprema tople vode vrši se u sklopu plinske toplovodne kotlovnice. Ventilacija, ubacivanje i odsis prethodno pripremljenog i temperiranog zraka vrši se sustavom spiro cijevi postavljenih u krovu i podu građevine.

Priprema hladne vode za ljetni režim rada bazena vrši se u sklopu rashladne stanice, rashladnog agregata sustava voda-voda ili alternativno zrak-voda, putem crpne stanice predviđene za ugradbu u vanjskom prostoru, smještene na dijelu ulazne rampe uz vanjske bazene. U bazenskoj dvorani također su izvedeni rashladni uređaji s mogućnošću iskorištenja otpadne kondenzatorske topline u cilju zagrijavanja bazenske vode i sanitarne potrošne tople vode.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 39

Trending Articles


Zabranjena jabuka 64. I 65. epizoda!


KENO SISTEM 15,4,4,10


Napusteni andjeo - epizoda 156


Ludi od ljubavi - epizoda 4


Folk - epizoda 3


Vrati moju ljubav - epizoda 22


Bolji zivot - epizoda 47


Martina Sedlić


Kradljivac srca - epizoda 52


Magicna privlacnost - epizoda 56